۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پژوهش » خبریک
  • شناسه : 10645
  • 19 فروردین 1396 - 12:29
  • 98 بازدید
  • ارسال توسط :
نشست علمی شاخصه های طلبه انقلابی

نشست علمی شاخصه های طلبه انقلابی

حجت الاسلام والمسلمین جناب دکتر محمدرضا جواهری«استاد دانشگاه الهیات و معارف دانشگاه فردوسی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی»                                              زمان برگزاری: یکشنبه۱۵/۱۲/۹۵  حجت الاسلام و المسلمین جواهری در جمع اساتید، کادر و طلاب مدرسه  ضمن اشاره به فضائل و سیره سیاسی حضرت زهرا (سلام الله علیها) به شاخصه های طلبه انقلابی اشاره کردند و در باب […]

حجت الاسلام والمسلمین جناب دکتر محمدرضا جواهری«استاد دانشگاه الهیات و معارف دانشگاه فردوسی

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی»                                             

زمان برگزاری: یکشنبه۱۵/۱۲/۹۵

 حجت الاسلام و المسلمین جواهری در جمع اساتید، کادر و طلاب مدرسه  ضمن اشاره به فضائل و سیره سیاسی حضرت زهرا (سلام الله علیها) به شاخصه های طلبه انقلابی اشاره کردند و در باب مفهوم شناسی بحث فرمودند: شاخصه به معنای نشانه و امتیاز، طلبه یعنی افرادی که در حوزه علمیه درس می خوانند و  منظور از واژه انقلابی انقلاب اسلامی است.

انقلاب اسلامی کاملترین انقلاب در جهان بشری است، در سیصد سال اخیر انقلاب هایی در جهان روی داده  ولی انقلاب اسلامی ایران برتر و جامعترین انقلاب ها بوده است؛ چرا که زیربنای انقلاب اسلامی ایران بر پایه اسلام و با الگوگیری از انقلاب اسلامی صدر اسلام به رهبری پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله و سلم» و انقلاب عاشورا به رهبری امام حسین«علیه السلام» بوده است.

حجت الاسلام جواهری تشریح کردند: تغییر حکومت، انتقال قدرت و استفاده از زور؛ سه رکنی که هر پدیده ای با هم باید داشته باشد تا زمینه ساز انقلاب گردد.

انتقال قدرت، یعنی افراد وابسته به رژیم طاغوت برکنار شده و افراد متدین جایگزین می شوند.

ایشان  مشخصات  طلبه انقلابی را با توجه به فرامین  امام خمینی در صحیفه نور که بهترین سند برای انقلاب اسلامی است فرمودند: با توجه به اینکه زیربنای کار باید  قوانین الهی باشد؛ رعایت احکام شرعی و قوانین الهی، پرهیز از هرج و مرج و ساده زیستی،  نفی اشرافیت از مؤلفه های طلبه انقلابی است، همچنین داشتن روحیه استقلال طلبی و عدم وابستگی به قدرت های خارجی، مردمی بودن و خود را از مردم جدا نکردن.

استاد در ادامه افزودند: یکی از شاخصه های طلبه انقلابی این است که با اندیشه و آثار امام خمینی آشنا باشدو دشمنان انقلاب و آفات انقلاب را بشناسد، دستاوردهای انقلاب و توانایی پاسخگویی به شبهات انقلاب اسلامی را داشته باشد، زمانیکه ماهواره ها و شبکه های مجازی در ارتباط با مقام معظم رهبری و امام خمینی شبهه می اندازند توانایی پاسخگویی به شبهات انقلاب را داشته باشد.

ایشان تصریح کردند مقام معظم رهبری حفظه الله بر اینکه طلبه اهل قلم باشد تأکید دارند؛ همچنین حرکت کردن و گام برداشتن در راه رسیدن به اهداف انقلاب، تا انقلاب عمر جاویدان داشته باشد، شناخت موانع حرکت انقلاب، گوش فرادادن به راهبردهای مقام معظم رهبری و عمل به اندیشه و توصیه های امام«قدس سره».

ایشان در پایان به داشتن بصیرت تأکید کردند و افزودند: یکی دیگر از شاخصه های طلبه انقلابی داشتن بصیرت است در واقع بعضی از عناوین؛ تلاش برای عدالت اجتماعی و فراموش نکردن محرومین و دفاع از مستضعفین جامعه می باشد و در سخت کوشی و جهاد همه جانبه از هیچ کوششی مضایقه نشود.

 علم و عمل هر دو با هم مهم است تا بتواند به عنوان طلبه انقلابی با بسیج دانشجو نیز ارتباط داشته باشد. چون تفکر بسیجی دانشجو و طلبه باید یکی باشد به همدیگر کمک کنند و از امتیازات هم کمک بگیرند تا به رسالات جامعه عمل نمایند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*