۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پژوهش
  • شناسه : 10651
  • 19 فروردین 1396 - 12:36
  • 99 بازدید
  • ارسال توسط :

توسعه گردشگری ایران با محوریت اسلام

نشست علمی با موضوع توسعه گردشگری ایران با محوریت اسلام با ارائه مقالات زهرا مومنی، اعظم شفیعی وبا راهنمایی فرزانه سعادتی فر، با حضور طلاب و اساتید در سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد مقدس برگرزار شد. در این نشست اعظم شفیعی به حفظ شعائر اسلام با محوریت اسلام پرداخت و گفت:شعائر دینی […]

نشست علمی با موضوع توسعه گردشگری ایران با محوریت اسلام با ارائه مقالات زهرا مومنی، اعظم شفیعی وبا راهنمایی فرزانه سعادتی فر، با حضور طلاب و اساتید در سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد مقدس برگرزار شد.

در این نشست اعظم شفیعی به حفظ شعائر اسلام با محوریت اسلام پرداخت و گفت:شعائر دینی ما مثل حجاب و و مراسم عاشورا و زیارتگاهها جزئی از فرهنگ ما هستند بطوریکه زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهدو گردشگری باعث تبلیغ فرهنگ از کشوری به کشور دیگر می‌شود.

زهرا مومنی نیز درباره گردشگری مذهبی و زیارتی توضیح داد و گفت: یکی از قدیمی ترین و پررونق ترین انواع گردشگری های گذشته و حال حاضر در سراسر جهان گردشگری مذهبی و زیارتی است که در آن مقصود اصلی گردشگر، مکان های زیارتی و مراسم شعائر مذهبی است.گردشگری مذهبی  شامل سفرها و بازدیدهایی است که اصلی ترین هدف از انجام آنها ایجاد یک تجربه مذهبی باشد گردشگری مذهبی یکی از مزیت های رقابتی در صنعت توریسم برای شهرهایی است که دارای جاذبه های زیارتی و مذهبی هستند. این شهرها همواره در کنار جاذبه های مذهبی مراکزی جهت سیاحت فراهم می کنند تا ضریب ماندگاری زائر را در شهر خود افزایش دهند. شهر مشهد می تواند در حوزه گردشگری مذهبی حرف برای گفتن داشته باشد و استفاده از این ظرفیت جهانی می تواند مشهد را در زمینه نشر فرهنگ رضوی و تقویت اقتصاد شهری کمک نماید.

مومنی تشریح کرد: به انواع گردشگری گونه جدیدی نیز اضافه شده است به نام «گردش‌گری حلال» نزدیک به یک دهه از پیدایش رسمی مفهومی به نام گردش‌گری حلال می‌گذرد؛ سازمان جهانی جهان‌گردی، «گردش‌گری حلال را محصول جدیدی از صنعت گردش‌گری دانسته که برنامه‌های تفریحی و گردش‌گری ویژه‌ای را برای مسلمانان تدارک می‌بیند. به این معنا که مسلمانان از هر کشوری که باشند، مایلند در برنامه‌های تفریحی و سفرهای خود به آداب شرعی عمل کنند.

در ادامه پژوهشگران بیان کردند:گردش‌گری حلال با تعریف خاص جهانی خود، در کشور ما معنای جدی ندارد، زیرا که در ایران وسائل نقلیه تفکیک شده، سواحل و استخر‌های جدا شده، رستوران‌های حلال، عدم سرو مشروبات الکلی در هتل‌ها، وجود نمازخانه و هر آنچه که یک مسلمان برای زندگی حلال نیاز دارد، در ایران به سهولت یافت می‌شود و به‌صورت قانونی کسی اجازه خدمات حرام ندارد؛ مسئله اصلی در واقع استفاده ایران از این مفهوم و برند “گردش‌گری حلال” برای جذب توریست‌های مسلمان است که این کار با توجه به رقبای قدرت‌مندی مانند مالزی، ترکیه، امارات و دیگر کشورهای پیش‌رو در این زمینه، نیاز به تامین پیش‌زمینه‌هایی در این رابطه دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*