۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبریک » فرهنگی
  • شناسه : 10656
  • 19 فروردین 1396 - 12:38
  • 89 بازدید
  • ارسال توسط :
برگزاری کارگاه ضرورت تشکیل حکومت اسلامی

برگزاری کارگاه ضرورت تشکیل حکومت اسلامی

کارگاه تبیین جایگاه ولایت فقیه در عصر غیبت با حضور حجت الاسلام مهدی رجایی پور استاد حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا (س) در جمع طلاب و اساتید برگزار شد. حجت الاسلام رجایی پور توضیح داد:انسان طبعأ اجتماعی است و زندگی اجتماعی ، بدون وجود قوانین و حکومت موجب هرج […]

کارگاه تبیین جایگاه ولایت فقیه در عصر غیبت با حضور حجت الاسلام مهدی رجایی پور استاد حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا (س) در جمع طلاب و اساتید برگزار شد.

حجت الاسلام رجایی پور توضیح داد:انسان طبعأ اجتماعی است و زندگی اجتماعی ، بدون وجود قوانین و حکومت موجب هرج و مرج است و هیچ جامعه بشری در دنیا بدون حاکم نیست،حتی قبائل هم زیر نظر رئیس قبیله هدایت و سرپرستی می شد.

وی معنای اصطلاحی ولی فقیه را تبیین کرد و گفت:کلمه ولی در اصطلاح به معنای حاکمیت و سرپرستی است و و کلمه فقیه به معنای مجتهد جامع الشرایط است پس ولی فقیه یعنی حاکمیت و زمامداری مجتهد جامع الشرایط .پیشینه تاریخی ولایت فقیه در عصر ائمه هم بوده و شاگردان ایشان و نائبان امام بودند که مردم به آنها رجوع می کردند.

مهدی رجایی پور در ادامه دلایل عقلی ونقلی ولایت فقیه را برشمرد و  بیان کرد: از حکمت خداوند حکیم به دور است که بندگانش را مهمل و سرگردان رها کند ،بنابراین لازم است فردی را واگذارد تا به واسطه آنها احکام اجرا شود و اجرای احکام مستلزم تشکیل حکومت است و و ادله نقلی از آیات قرآن و روایات استفاده  می شود.

وی در پایان افزود:در بسیاری از ابواب فقهی ، یکسری از احکام بر عهده حاکم گذاشته شده که از مجموع آنها این یقین بوجود می آید که حکومت جزء جدانشدنی  اسلام بوده و نبود آن موجب تعطیلی دین است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*