۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » نشست های علمی
  • شناسه : 11713
  • 23 اردیبهشت 1398 - 11:12
  • 109 بازدید
  • ارسال توسط :
نشست علمی با موضوع تحلیل قرآنی  بیانیه گام دوم انقلاب(جلسه ۲)

نشست علمی با موضوع تحلیل قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب(جلسه ۲)

زمان: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸   ساعت ۹:۳۰ الی ۱۰:۳۰ سخنران: حجت الاسلام والمسلمین جناب حاج آقای بخشی محل برگزاری نشست: سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) عنوان نشست: ضرورت تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و وظیفه حوزویان سرفصل‌های نشست علمی: ۱ـ ضرورت درک گام ها جهت اجرای عملی بیانیه ۲ـ نخستین گام: فهم […]

زمان: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸   ساعت ۹:۳۰ الی ۱۰:۳۰

سخنران: حجت الاسلام والمسلمین جناب حاج آقای بخشی

محل برگزاری نشست: سالن اجتماعات مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س)

عنوان نشست: ضرورت تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و وظیفه حوزویان

سرفصل‌های نشست علمی:

۱ـ ضرورت درک گام ها جهت اجرای عملی بیانیه

۲ـ نخستین گام: فهم بیانیه

۳ـ  دومین گام: تبلیغ بیانیه

۴- سومین گام: تبیین بیانیه

۵-   چهارمین گام: اقدام

۶ـ مراحل اجرای چهارمین گام ( اقدام)

نشست علمی ضرورت تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و وظیفه حوزویان با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا بخشی معاون محترم فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در جمع اساتید، کادر و طلاب در سالن اجتماعات مدرسه برگزار شد.
استاد نخست جهت تأکید بر نقش طلاب، وظیفه کنونی در قبال بیانیه و ضرورت تبیین بیانیه بر چهار گامِ فهم، تبلیغ، تبیین و اقدام استدلال نمودند:
اشاره به اولین گام که فهم ارکان بیانیه است به شرح زیر می باشد:
• مبدا بیانیه: خودآگاهی و فهم موقف کنونی انقلاب و نقشه دشمن
• مرکز بیانیه: ایجاد امید و خوش بینی به آینده و دل کندن از دشمن
• لوازم حرکت: ۱٫ تحکیم نگاه و روحیه انقلابی و کارجهادی
• لوازم حرکت: ۲٫ سپردن کار به دست جوانان مومن انقلابی
• مقصد بیانیه: ایجاد اراده عمومی برای مبارزه تمدنی
استاد در بیانات خویش امید به آینده را اصلی مهم و سازنده در انقلاب اسلامی دانسته و فرمودند اولین اثر ناامیدی این است که گوینده را بیشتر از شنونده در بر می گیرد.
با استناد به آیات فرمودند همواره سخنان امیدوارکننده بزنید، بی انگیزگی و بی حوصلگی و ناامیدی را کنار گذاشته و تأکید بر این داشتند که با قدرت و روحیه مبارزه طلبانه، قدم برداشته شود.
دومین گام، تبلیغ بیانیه می باشد، در حقیقت خبر صدور بیانیه برای همه و با همه ابزارها پخش گردد و اطلاع رسانی عمومی به بهترین نحو به عنوان یک وظیفه ملی صورت پذیرد.
و اشاره به این مسأله که امام ما مطلبی فرموده اند که رسم چهل سال گذشته و ترسیم چهل سال آینده می باشد؛ در این راستا چقدر بهره برده ایم و چقدر آن را انتشار دادیم و به دیگران رساندیم و چقدر آماده مجاهدت هستیم.
سومین گام، تبیین بیانیه است در این راستا اهمیت، چرایی، صادرکننده، مخاطب اولیه، هدف و …در بیانیه باید دقیقاً روشن شود و در قسمت محتوایی خصوصاً بخش توصیه ها تأکید گردد.
چهارمین گام، اقدام می باشد که در مرحله اول باید خودسازی، جامعه پردازی، تمدن سازی صورت پذیرد و توصیه های مؤکد به شرح زیر است:
توصیه اول: فراگیری علم و دانش در تمام شاخه ها از جمله اصل علوم تفسیر، فقه، اصول و … آموخته شود.

توصیه دوم: معنویت اخلاق طلبه، اشاره به انس با قرآن در طلاب داشتند و اینکه باید طلاب مستمرّانه قرآن بخوانند و عمل به آیات الهی داشته باشند. همچنین مطالعه کتب اعتقادی و اخلاقی
توصیه سوم: اقتصاد
توصیه چهارم: عدالت و مبارزه با فساد
توصیه پنجم: سبک زندگی و اهم آن به سبک زندگی زن مسلمان تأکید فرمودند و در خاتمه به بیان و مطالبه نقش محوری زن در موضوع مهم تربیت به عنوان کانون اصلی عاطفه و محبت پرداخته و در باب عظمت دادن به این مطلب، سخن نبوی را ایراد فرمودند: «جهاد المراه حسن التبعّل»
سخن مقام معظم رهبر انقلاب:
«جهاد المرأه حسن التّبعّل»؛ یعنی ثواب مجاهدت آن جوانی را که رفته توی میدان جنگ و جان خودش را کف دستش گرفته، به خاطر این کار، به این زن می دهند؛ چون این کار هم زحمتش کمتر از آن نیست.
البته شوهرداری خیلی سخت است. با توقعاتشان، با انتظاراتشان، با بداخلاقیهاشان، با صدای کلفتشان، با قد بلندترشان؛ خب، زنی بتواند با این شرائط، محیط خانه را گرم و گیرا و صمیمی و دارای سکینه و آرامش – قرار بدهد، خیلی هنر بزرگی است؛ این واقعاً جهاد است؛ این شعبه‌ای ازهمان جهاد اکبری است که فرموده‌اند؛ جهاد با نفس است.

قابل ذکر است جهت تأکید بر ضرورت تبیین بیانیه و فهم بیانیه سؤالاتی از متن بیانیه به عنوان مسابقه مطرح گردیده جهت مطالعه و تحقیق در این زمینه و اجرایی نمودن بیانات مقام معظم رهبری در اختیار عموم طلاب قرار گرفته است.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*