۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پژوهش » نشست های علمی
  • شناسه : 13504
  • 17 مهر 1401 - 10:10
  • 33 بازدید
  • ارسال توسط :
نشست علمی نقشه راه نویسندگی

نشست علمی نقشه راه نویسندگی

زمان: ۱۲ و ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۱ استاد: سرکار خانم عظیمی سرفصل‌ها: ۱ـ  نقشه راه درونی نویسندگی الف: چرایی نویسندگی ب: نوشتن چه فایده ای برای جامعه دارد؟ ج: رابطه استعداد و نویسندگی د: ویژگیهای شخصی نویسنده ۲ـ نقشه راه بیرونی نویسندگی الف: آموختن دانش نویسندگی ب: مهارت نویسندگی، ج: کسب و کار نویسندگی د: […]

زمان: ۱۲ و ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۱

استاد: سرکار خانم عظیمی

سرفصل‌ها:

۱ـ  نقشه راه درونی نویسندگی

الف: چرایی نویسندگی

ب: نوشتن چه فایده ای برای جامعه دارد؟

ج: رابطه استعداد و نویسندگی

د: ویژگیهای شخصی نویسنده

۲ـ نقشه راه بیرونی نویسندگی

الف: آموختن دانش نویسندگی

ب: مهارت نویسندگی، ج: کسب و کار نویسندگی

د: فعالیت نویسنده در شبکه‌های اجتماعی

ساعات کاری نویسنده، سرمایه گذاری نویسنده

نشست نقشه راه نویسندگی با مشارکت مدارس علمیه پیروان حضرت زهرا «سلام الله علیها» و الزهرا«سلام الله علیها» با حضور استاد محترم سرکار خانم اعظم عظیمی در فضای مجازی(سامانه lms2) با حضور اساتید و کادر و طلاب در تاریخ ۱۲ و ۱۴ مهرماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

هدف از ارائه وبینار نقشه راه نویسندگی، مشخص کردن مسیر برای کسانیکه می‌خواهند در عالم نویسندگی وارد شوند و آشنایی بیشتر با تجربیات و استانداردهای نویسندگی و دعوت و تشویق به این مسیر و رفع ابهامات این مسیر می‌باشد.

ترسیم نقشه راه د ردو ساحت بیرونی و درونی:

نقشه راه درونی نویسندگی: موارد مطرح شده در این ساحت؛ چرایی نویسندگی، رابطه بین استعداد و نویسندگی، ویژگیهای شخصیتی نویسندگی،

نقشه راه بیرونی نویسندگی: صحبت در مورد دانش نویسندگی، مهارت نویسندگی، کسب و کار نویسندگی، فعالیت نویسنده در شبکه‌های اجتماعی، ساعات کاری نویسنده، سرمایه گذاری نویسنده و …

اولین مسأله در نقشه راه نویسنگی چرایی آن است که چرا باید بنویسم؟ وقتی که در مسیری قرار می‌گیریم و با سختی روبه رو می‌شویم این سوال پیش میاد و اگر پاسخ قانع کننده نداشته باشند ناامید  و دچار پوچی و بی‌معنایی می‌شوند. جواب قانع کننده، انتخاب مسیر با آگاهی بیشتر و قدرت بیشتر را به دنبال دارد. و دلیلی برای تحمل سختیها می‌باشد.

چرایی نوشتن؟ پاسخگویی به دو سوال است: نوشتن چه فایده‌ای برای من نویسنده دارد و نوشتن چه فایده‌ای برای مخاطب و جامعه دارد؟

فواید نوشتن: رشد نویسنده (به فعلیت رسیدن استعدادها)یا (شکوفایی استعدادها) وقتی سرآمد شود تمامی ابعاد رشدی را برای ما ارمغان میاورد. استعداد داشتن در یک کار با زحمت کمتر نتیجه کار بیشتری را به دنبال دارد. برای رشد اجتماعی و رشد حرفه‌ای باید دنبال استعدادیابی خویش باشیم.

علاوه بر استعداد باید به فاکتورهای دیگه هم توجه داشت از جمله علاقمندی و نیاز جامعه نیز باید توجه داشت.

دومین فایده حرکت در مسیر ایمان با نوشتن از چیزهایی که به آن ایمان دارد محافظت می‌کند و اعتقاداتش را در جامعه تصویر می‌نماید. هم می‌تواند در داستان ایمان خودش را زندگی کند، هم ایمانش را منتشر کند و جامعه را به سمت ایمان خودش سیر دهد. از طریق نوشتن می‌تواند به هدفش برسد.

سومین فایده کمک به تداوم زندگی نویسنده تلاش برای جاودانه بودن. باقی ماندن اثر بعد از مرگ نویسنده، که در اعتقادات ما به باقیات و صالحات نیز معروف هست.

نوشتن چه فایده ای برای جامعه دارد؟

تزکیه و تطهیر خواننده(پاک شدن)، اولین کسی که این نظریه را مطرح کرد ارسطو بود در ان زمان در ایران باستان نمایشنامه مخاطبان خاص داشت. طبق تجربه مخاطبین اثار ادبی، خطاکاری شخصیت و کار درست شخصیت را می‌بینند و به سمت خیر میل پیدا می‌کند که این دستاورد مهمی هست که اثر ادبی  برای جامعه می‌تواند داشته باشد.

فایده دیگر لذت می‌باشد. سطوح لذت: لذت درک عمیق‌ترین افکار بشری، لذت درک لطیف‌ترین احساسات بشری که در هنر و ادبیات می‌توانیم شاهد آن باشیم. قرار دادن لذتی سازنده در دسترس بشر برای رسیدن به رشد و در مسیر انسانیت حرکت نمودن و نویسندگی می‌تواند این مهم را در جامعه بشری برعهده نماید و باعث رشد جامعه شود.

نقطه دیگر در بحث نویسندگی، رابطه استعداد و نویسندگی و نظرات ضد و نقیضی در این مورد مطرح شده است.

با توجه به تجربیات، استعداد نقش مهمی در نویسندگی دارد و هر دو اقوال نقش داشتن یا نداشتن استعداد،  باید برای حرف خویش دلایل قابل قبولی ارائه دهند. البته همه می‌توانند بنویسند و هدف نوشتن مهم هست.

قالبهای مختلف نویسندگی: داستان نویسی، مقاله نویسی، جستارنویسی و… در بیشتر حوزه‌های نویسندگی یادداشتن عناصر داستان مهم هست.

با توجه به رشد علم روانشناسی، و رواج مشاوره بین خانواده‌ها و انجام تست شخصیت شناسی، که تیپ شخصیتی را مشخص می‌کند و متناسب با این تیپ اطلاعاتی را ارائه می‌دهد و پیشنهادات کاری را نیز اعلام می‌نماید.

از جمله تیپهای شخصیتی که برای نویسندگی خوب هست با توجه به تحقیقی که انجام شده که  شخصیت چندین نویسنده بزرگ تاریخ را بررسی نمودن و نتیجه کار،  بیشترین فراوانی نویسندگان مربوط به تیپ درونگرای شهودی احساسی قضاوتگر می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت خودشناس می‌شود مراجعه نمود.

انسانهای درونگرا انرژی خود را از درون تأمین می‌کنند و در تنهایی بهتر از مهمانی شارژ می شوند. و اهل فن با توجه به اماری که گرفته شده بیش از هشتاد درصد نویسندگان درونگرا بوده‌اند.

نویسندگی فعالیتی در تنهایی هست، درونگراها نسبت به محیط اطراف و جهان بیرون دارند و حساسیت خاصی به جهان اطراف دارند.

و در موفقیت فرد نویسنده نقش مهمی دارند. همچنین تیپ درونگرای شهودی احساسی نظاره‌گر هم می‌توانند در نویسندگی موفق باشند.

از کجا بفهمیم استعداد نویسندگی داریم؟ یک راه تست شخصیتی، راه دیگر شرکت در کارگاه‌های نویسندگی و بازخورد از اساتید و دوستان در مورد نوشته‌های خویش است و در ابتدا بازه زمانی برای خویش مشخص می‌کنیم و در همان بازه زمانی شرکت در کارگاه و ارائه تکالیف با تلاش مناسب به خروجی کار نگاه کنیم ببینیم تفاوت کار ابتدایی با کار انتهایی چقدر هست و برایند ان مشخص می‌شود که استعداد نویسنگی هست یا خیر.

مورد دیگر ویژگیهای شخصیتی نویسنده می‌باشد. بحث ایمان صرفا ایمان به خداوند نیست (اعتقاد به چیز خاص، باور به یک امر فرافردی) مثلا باور و ایمان به عدالت اجتماعی، احیای حقوق زنان، قابل ذکر است که هیچ ایمانی بدون ایمان به خداوند پایه و تکیه گاه محکمی ندارد.

ایمان موتور محرک نویسنده هست و  باعث می‌شود نویسنده در هر شرایطی از کار خود منصرف نشود و به نویسندگی به چشم یک رسالت نگاه کند.

اگر نویسنده برپایه ایمان فعالیت نکند در معرض دو خطر قرار می‌گیرد داستانی متعالی نخواهد نوشت و در مسیر سخت نویسندگی تحمل ندارد. نویسندگی احتیاج به صبر دارد و احتیاج به خواندن و نوشتن دارد.

ویژگی دیگر دوری از کمالگرایی است. که باعث می‌شود مانع رشد نویسنده شود. مطالعه آثار نویسندگان بزرگ در این امر ما را یاری می‌نماید.

ویژگی دیگر صداقت، تا نویسنده بتواند واقعیت وجود انسان را در داستانش به دیگران بازتاب دهد.

ویژگی دیگر شجاعت می‌باشد. نویسنده با حقایق سختی در جهان مواجه می‌شود و باید تحمل داشته باشد و بتواند حقایق را با شجاعت در داستانش بازتاب دهد.

نقشه راه بیرونی نویسنده:

آموختن دانش نویسندگی: برای نویسندگی باید دانش را به روز نگه داشت و دانش و تجربه با هم متفاوت می‌باشد. نباید از دانش حرفه‌ای عقب افتاد. تا از دستاوردهای جدید داستان نویسی عقب نمانند. با سبک‌های جدید، نویسنگان جدید آشنا شوند و دانش مان را به روز نماییم، ملاک دانش نویسندگی تشخیص مصداق می‌باشد.

یکی از عوامل موفقیت دانش نویسندگی را در دو مسیر دانش عمومی و دانش تخصصی طی نمود.  در حین داشتن دانش عمومی در حوزه خاص یکی از عناصر داستان هم متخصص شود.

برای به دست اوردن دانش حرفه‌ای یا دانش نویسندگی: مهمترین راه مطالعه آثار ادبی شاخص ایران و جهان هم آثار کلاسیک و هم آثار مدرن، در این زمینه می توان به لیستی که نویسنگان برتر منتشر کردن مراجعه نمود.

مطالعه آثار ادبی باعث افزایش دانش ادبی ناخوادگاه نیز می‌شود، ناخداگاه توصیف خوبی می‌نویسید و شخصیت پردازی خوبی می‌شود.

مطالعه کتابهای دانش نویسندگی کمک می‌کند مسیر نویسندگی بهتر طی شود.

از جمله کتابهایی که کمک به فراگیری دانش نویسندگی می‌نماید: کتاب حرکت در مه آموزش رمان نویسی اثر محمد حسن شهسواری، کتاب عناصر داستان اثر آقای جمال میرصادقی در سطح مقدماتی، شخصیت پردازی پویا اثر خانم نانسی کرز، نشر رسش، کتابهایی مصداقی انتشار داده است. نشر سوره مهر مجموعه کتابهای آموزش نویسندگی.

راه سوم شرکت حضوری یا مجازی در کارگاه های آموزشی و ملاک شرکت در کارگاه ها باید یک مدرس خوب نویسنده خوبی هم باشد چون وقتی می‌توان دانشی را به دیگران منتقل کرد که در مرحله عمل انرا اجرا کرده باشد.

در مرحله دوم نقشه راه بیرونی نویسندگی مهارت نویسندگی می‌باشد باید جمع بین مهارت و دانش برای نویسندگی وجود داشته باشد. باید هر روز و در یک زمان و مکان مشخص داستان نوشت باعث شرطی شدن ناخداگاه می‌شود و روند نوشتن نباید قطع شود. باید حداقل روزی ۲۰۰ کلمه بنویسد.

نکته دیگر در مهارت نویسندگی قانون ده هزار ساعت می‌باشد با توجه به تحقیقات افراد موفق در جهان برای انجام یک کار ده هزار ساعت زمان گذاشتن با توجه به شرایط در روزهای سال توزیع می‌نماید. روزی سه ساعت سالی ۱۰۰۰ ساعت بعد ده سال نویسنده شاخص برتر می‌باشد.

یکی دیگر از راه‌ها شرکت در انجمن‌های ادبی می‌باشد. فضای انجمن فضای علمی باشد و مسیر علمی مشخصی را طی نماید.

شرکت در انجمن‌های ادبی باعث می‌شود به طور مستمر مطالعه شود و نوشته شود باعث می‌شود دوستان نویسنده پیدا شود از رویدادهای ادبی شهر با خبر می‌شویم، باعث می‌شود شناخته شویم و اثر بنویسیم و نقد شود با نویسندگان مشهور آشنا می شویم.

راه دیگر گزارش نویسی از کارمون هست تهیه گزارش از کار، باعث می‌شود به مسیر نوشتن اشراف پیدا کرد. می‌توان نموداری ترسیم کرد و تعداد کلماتی که در روز نوشته شده را مدیریت کرد باعث می‌شود در هنگام مشکلات هم نوشتن ترک نشود.

کسب و کار نویسندگی:

مسائل مطرح شده: چه موقعیتهای کاری برای نویسندگی وجود دارد؟ معمولا نویسندگی در کل جهان شغل دوم می‌باشد.

قالبهای متعدد نوشتن:

داستان نویسی؛ انتشار یک کتاب داستانی خوب چندین مزیت دارد: افزایش غنای ادبیات کشور، لذت و خوشحالی برای نویسنده به خاطر چاپ کتاب و دریافت بازخورد مخاطبین، در جامعه ادبی باعث اعتبار نویسنده می‌شود و انتشار کتاب حکم رزومه برای نویسنده دارد.

سایر حیطه‌های نویسندگی به ترتیب از نظر ارزش مادی؛ فیلم نامه نویسی و سناریونویسی برای موشنها و انیمیشن‌ها، تولید محتوا برای فضای مجازی، آموزش داستان نویسی، جستار نویسی و نویسندگی برای مطبوعات می‌باشند.

برای فعالیت در حیطه‌ها کسی که داستان نویس هست در همه موارد موفق‌تر می‌باشد. مثلا در تولید محتوا داستان نویس خیلی موفق‌تر هست زیرا باید عناصر داستان اشنایی داشته باشد.

محتوانویسی برای فضای مجازی مخصوصا برای کسب و کار و فروش مجازی بسیار مهم هست و مشتری بیشتری دارد و دورکاری محسوب می‌شود که برای کارفرما ارسال می‌شود و سایتهایی هستند که واسطه می‌شوند بین کارفرما و نویسنده…

رقابت برای فیلمنامه نویسی بسیار زیاد هست ولی پرفروش ترین نمی‌باشد. در حال حاضر محتوانویسی بر‌تر می‌باشد.

در داستان نویسی یک داستان کوتاه قابل اعتنا بسیار ارزشمندتر می‌باشد و هدف تولید محصول کوچک قابل اعتنا هست. و از بازخوردهای مخاطبین یا در جشنواره رسمی شرکت دادن،  به این امر پی می‌بریم.

فایده شناخته شدن در جشنواره باعث بالارفتن رزومه علمی، چاپ کتاب باعث شناخته شدن نویسنده می‌شود، بعضی نویسنده‌ها و ناشران و داوران با اثر آشنا می‌شوند و باعث می‌شود کار خوب مورد حمایت ایشان قرار گیرد.

به طور کلی در داستان نویسی مرحله اول نوشتن یک اثر قابل اعتنا، مرحله دوم شرکت اثر در جشنواره، مرحله بعد تکرار نوشتن چند اثار کوتاه تا تبدیل به یک کتاب و چاپ آن شود و در مرحله سوم باید دنبال ناشر باشیم یک ناشر  خوب و حرفه‌ای امتیاز چاپ کتاب را می‌خرد و پخش کتاب را برعهده می‌گیرد و ناشر دیگری هم هست که از نویسنده پول می‌گیرد و کتاب را چاپ می‌کند و تحویل نویسنده می‌دهد و کار پخش انجام نمی‌دهد. و در مراجعه به ناشر کار پخش مهمتر هست. می‌توان لیستی از ناشران حرفه‌ای تهیه کنیم که فضای فکری ایشان هم به نویسنده نزدیکتر باشد و اثر برای وی ارسال می‌شود.

فعالیت در شبکه اجتماعی باعث می‌شود ارتباط نویسنده با مخاطبین ادامه دار باشد کتابهای جدیدی که نویسنده چاپ می‌کند یا جلسات نقدی که برگزار می‌شود به اطلاع مخاطبین هم برسد، همچنین باعث می شود اطلاعات خویش را به روز نماید و مطالب ادبی جدیدی را فرا گیرد و یا با نویسندگان دیگر از مناطق مختلف لینک شود نویسند باید ساعت کاری معینی داشته باشد.

اخرین بحث کسب و کار نویسندگی بحث سرمایه گذاری می‌باشد.

در خاتمه مباحث پاسخگویی به سوالات مخاطبین توسط استاد محترم صورت پذیرفت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*